Безплатна доставка при поръчки над 89.00лв до офис на Speedy За контакти: 0885 954 643 | [email protected]

Класове и класификации на чай

Класовете и класификациите на чая ви помагат да разберете качеството и характеристиките на различните видове чай. Те се основават на фактори като размер на листата, метод на обработка и произход. За белите чайове класовете варират от Silver Needle до Shou Mei, докато зелените чайове имат регионални класификации като японския Gyokuro или китайския Longjing. Чайовете оолонг се категоризират по степен на окисление, а черните чайове следват международните стандарти за класификация. Чайовете Puerh се разделят на видове Sheng и Shou. Методите на преработка Orthodox и CTC също оказват влияние върху класификацията. Разбирането на тези класификации може да подобри процеса на избор на чай и оценката на тази сложна напитка. Потопете се по-дълбоко, за да разкриете пълния спектър от знания за чая.

Произход на класификацията на чая

Класификацията на чая, практика с богата история, се появява като необходимост през 18-ти век, когато световната търговия с чай започва да процъфтява.

С нарастването на търсенето на чай търговците се нуждаят от стандартизирана система за класифициране и определяне на цените на своите продукти. Британската Източноиндийска компания изиграва ключова роля в създаването на първите официални системи за класифициране на чай, предимно за черен чай от Индия и Шри Ланка.

Ранните методи за класификация са фокусирани върху размера и външния вид на листата, като чайовете с цели листа обикновено са с по-високи цени.

Тези първоначални системи полагат основите на съвременната класификация на чая. С развитието на индустрията класификацията се разширява, като включва фактори като вкус, аромат и качество на производството.

В Китай класификацията на чая се развива самостоятелно, със собствена уникална терминология и критерии.

Класификацията на китайския чай често отразява стандарта на откъсване, метода на обработка и регионалния произход.

В Япония също е създадена собствена система за класифициране на зелени чайове, като се набляга на фактори като време на събиране и качество на листата.

Днес можете да се сблъскате със сложна гама от класове чай в различните производствени региони, всеки от които има своите исторически корени и културно значение.

Разбирането на този произход ви помага да оцените нюансите на съвременната класификация на чая.

Класификации на белия чай

Докато много системи за класификация на чая се фокусират върху черния и зеления чай, белият чай има свои собствени уникални класификации.

Тези класификации се основават главно на външния вид на чая, методите на обработка и специфичните части на използваното чаено растение. Ще откриете, че класификациите на белия чай често са по-малко сложни от тези на другите видове чай, което отразява минималната обработка, свързана с производството на бял чай.

Основните класификации на белия чай включват:

  • Сребърна игла (Bai Hao Yinzhen): Произведен само от неразтворени пъпки
  • Бял божур (Bai Mudan): Съставен от пъпки и млади листа
  • Shou Mei: Изработен от зрели листа и по-малко пъпки

Ще забележите, че тези класове са подредени в низходящ ред по отношение на качеството и цената.

Сребърната игла, състояща се само от най-фините пъпки, се счита за най-високия клас бял чай.

Бял божур предлага баланс между пъпки и листа, докато в Shou Mei се използват по-зрели листа и като цяло е по-евтин.

Когато избирате бял чай, трябва да обмислите тези класификации, за да гарантирате, че получавате желаното качество и вкусов профил.

Не забравяйте, че в рамките на всяка класификация може да има разлики в качеството в зависимост от фактори като време на събиране на реколтата и умения за обработка.

Класове зелен чай

Когато проучвате класовете зелен чай, ще се сблъскате с две различни системи за класификация: Японска и Китайска.

Японските класове зелен чай често се фокусират върху метода на обработка на листата и времето на събиране, с категории като Gyokuro, Sencha и Bancha.

От друга страна, китайските класове зелен чай обикновено наблягат на външния вид и качеството на листата, като включват добре познати видове като Longjing (Dragon Well) и Biluochun.

Класове японски зелен чай

Японските зелени чайове се отличават с уникална система за класификация, която отразява тяхното качество, методи на обработка и време на събиране.

Ще откриете, че най-високите класове често се произвеждат от първата реколта или първата реколта за сезона. Тези чайове обикновено са по-скъпи и се търсят заради деликатния си вкус и аромат.

Най-престижният клас е Gyokuro, който се отглежда на сянка около 20 дни преди събирането на реколтата. Този процес увеличава съдържанието на хлорофил и аминокиселини в чая, което води до по-сладък и по-умами вкус.

Sencha, най-разпространеният зелен чай в Япония, има няколко подкласа, които се основават на качеството и методите на обработка.

  • Гьокуро: Висококачествен чай, отглеждан в сянка, със сладък и комплексен вкус
  • Sencha: стандартен зелен чай с различни подкласове (напр. Asamushi, Chumushi, Fukamushi)
  • Kabusecha: Частично отглеждан на сянка, по качество между Gyokuro и Sencha

Другите сортове включват Bancha, произведен от зрели листа, и Kukicha, съставен от стъбла и клонки. Разбирането на тези класове ще ви помогне да се ориентирате в разнообразния свят на японския зелен чай и да изберете най-добрия вариант за вашите вкусови предпочитания и бюджет.

Класове китайски зелен чай

Сложността на китайските сортове зелен чай отразява вековни традиции и усъвършенстване. Ще откриете, че тези класове се основават предимно на външния вид на листата, времето на събиране и методите на обработка. Най-високият клас, известен като “Императорски”, се състои от най-младите и нежни пъпки, събрани рано през пролетта.

Докато изучавате китайските зелени чайове, ще се сблъскате с различни класове, низходящи от “Империал”. Те включват специални, първи, втори и трети класове. Всеки клас предлага уникални характеристики по отношение на вкуса, аромата и външния вид. За да ви помогнем да се ориентирате в тези различия, разгледайте следната таблица:

КласВъншен вид на листатаВреме на събиране на реколтатаАроматен профил
ИмперскиРавномерни, млади пъпкиРанна пролетДеликатен, сладък
СпециаленМалко по-големи пъпкиВ средата на пролеттаСвежи, ароматни
ПървиМалки, цели листаКъсна пролетУравновесени, меки
ВториСмесени размери на листатаРанно лятоСилен, плътен

Разбирането на тези класове ще подобри оценката ви за китайските зелени чайове. Ще бъдете по-добре подготвени да избирате чайове, които отговарят на вашите предпочитания, и да разпознавате нюансите, които правят всеки клас уникален.

Категории чай улонг

Чайовете улонг предлагат спектър от вкусове и аромати поради различните си нива на окисление, които обикновено варират от 8 до 85 %.

Ще откриете, че регионалните сортове улонг, като тайванския Baozhong или китайския Tieguanyin, имат отличителни характеристики, повлияни от методите на производство и тероара.

Разбирането на тези категории ще подобри оценката ви за сложността на улонга и ще ви помогне да се ориентирате в разнообразния свят на частично окислените чайове.

Нива на окисляване

Различните нива на окисление характеризират чайовете улонг, като създават спектър от вкусове и аромати, които се намират между зелените и черните чайове.

Процесът на окисляване, който започва след откъсването на листата, определя крайните характеристики на чая.

Можете да намерите чайове оолонг с оксидация от 10 до 80 %, като всяко ниво придава уникални качества на напитката.

Леко окислените улонг чайове, обикновено 10-30%, запазват повече свежи, растителни нотки.

Често се описват като с флорален или плодов профил, с по-леко тяло и фина сладост.

С увеличаване на степента на окисляване вкусът на чая става по-сложен и силен.

Средно окислените улонг чайове (30-60%) придобиват орехови, дървесни, а понякога и медени нотки.

Силно окислените улонг чайове (60-80 %) се доближават до богатството на черните чайове , с дълбоки, печени аромати и по-пълно тяло.

  • Леко окисление (10-30%): Цветни, плодови, с леко тяло
  • Средно окисление (30-60%): Орехови, дървесни, медени нотки
  • Силно окисление (60-80%): Богата, печена, с плътно тяло

Степента на окисляване, която предпочитате, зависи от личните ви вкусови предпочитания.

Експериментирането с различни нива на окисление може да ви помогне да откриете улонг, който най-добре отговаря на вкуса ви.

Регионални сортове улонг

Чайовете улонг, които се разпростират в различни региони на Азия, се отличават с разнообразни сортове, всеки от които има свои уникални характеристики и методи на производство.

Ще откриете, че китайските улонг чайове доминират на пазара, като в провинция Фуджиан се произвеждат известни сортове като Tie Guan Yin, Da Hong Pao и Shui Xian.

Тези чайове често се отличават със сложни аромати, вариращи от флорални до печени нотки.

В Тайван ще срещнете високопланински улонг чайове като Dong Ding, Baozhong и Ali Shan.

Тези чайове се ценят заради деликатните си флорални аромати и гладка, кремообразна текстура.

Тайванските улонги обикновено се окисляват по-малко от китайските си събратя, което води до по-зелени и растителни аромати.

Не пренебрегвайте и други регионални сортове, като Jade Oolong от Виетнам или Ruan Zhi от Тайланд.

Тези по-малко познати улони предлагат уникални вкусови профили, повлияни от специфичния им тероар и техники на обработка.

При изучаването на сортовете оолонг ще забележите разлики във формата на листата, нивата на окисление и методите на изпичане, които допринасят за крайния характер на чая.

Разбирането на тези регионални разлики ще подобри оценката ви за сложността и разнообразието на чайовете улонг.

Номенклатура на черния чай

В съответствие с международните стандарти номенклатурата на черния чай следва сложна система за класификация и класифициране.

Ще откриете, че тези класове се основават предимно на размера на листата, качеството и производствения процес. Най-разпространената система за класифициране, използвана за черния чай, е скалата Orange Pekoe (OP) , която възниква в колониалната търговия с чай.

Когато изучавате номенклатурата на черния чай, ще срещнете различни термини, които описват характеристиките на листата:

  • FTGFOP: Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe: Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe
  • BOP: Broken Orange Pekoe
  • Fannings: Малки частици чай, които се използват в чаени торбички

Разбирането на тези класове ви помага да разпознаете качеството и потенциалния ароматен профил на черния чай.

Например чайовете с цели листа като FTGFOP обикновено се считат за по-качествени и предлагат по-нюансиран вкус в сравнение със счупените листа или филизите.

Важно е да се отбележи, че макар тези класове да предоставят стандартизиран начин за класифициране на черните чайове, те не показват непременно цялостното качество или вкус на чая.

Фактори като тероара, методите на обработка и условията на съхранение също играят важна роля при определянето на крайния вкусов и ароматен профил на чая.

Наименования на чая Puerh

За разлика от черния чай, наименованията на чая puerh следват отделна класификационна система, която отразява уникалните методи на обработка и потенциала за стареене.

Puerh се категоризира предимно като sheng (суров) или shou (зрял). Sheng puerh се произвежда от минимално обработени чаени листа, които стареят естествено с течение на времето, докато shou puerh се подлага на ускорена ферментация, за да се имитира ефектът на стареенето.

В рамките на тези категории се срещат различни класове, основани на качеството на листата и региона на производство.

Gongting (императорски) е най-високият клас, който се характеризира с нежни пъпки и млади листа. Под него се намират класове като Te Ji (специален), Da Ye (големи листа) и Lao Zhai (стара беседка).

Puerh се класифицира и според формата си: Beeng Cha (диск), Tuo Cha (купа), Zhuancha (тухла) и свободни листа.

Възрастта е ключов фактор при класифицирането на puerh.

Можете да видите обозначения като “млад” за чайове под пет години, “отлежал” за тези между 10 и 20 години и “реколта” за пуерхи над 30 години.

Освен това върху опаковката на чая често се изписват кодовете на годината на производство и на фабриката, които предоставят ценна информация за произхода и потенциалното качество на чая.

Ортодоксална обработка и преработка в CTC

Методите за преработка на чая играят ключова роля при определянето на крайното качество и характера на вашата чаша.

Когато става въпрос за производство на чай, ще се сблъскате с два основни метода: ортодоксална и CTC (Cut, Tear, Curl) обработка. Ортодоксалната обработка е традиционният метод, който включва внимателно ръчно или машинно навиване на цели чаени листа.

Тази техника запазва целостта на листата и води до по-нюансиран и сложен ароматен профил. Ортодоксалната обработка се използва често за висококачествени чайове като Дарджилинг и улонг.

За разлика от тях, обработката CTC е модерен, механизиран метод, при който се получават по-малки, равномерни частици чай. Той се използва предимно за черни чайове, предназначени за чаени торбички.

CTC чайовете се запарват бързо и дават силна, плътна чаша с постоянен вкус. Въпреки че им липсва финесът на ортодоксалните чайове, те са идеални за млечни чайове и смеси за закуска.

Основни разлики между обработката на ортодоксалните и CTC чайове:

  • Външен вид на листата: Цял или частично счупен спрямо малки, гранулирани частици
  • Време за варене: По-дълго за ортодоксалния, по-кратко за CTC
  • Сложност на вкуса: По-динамичен при ортодоксалния, по-смел при CTC

Разбирането на тези методи на обработка ще ви помогне да изберете чай, който отговаря на вашите вкусови предпочитания и навици за приготвяне.

Терминология за класификация на листата

Освен методите на обработка, при опознаването на света на чая ще се сблъскате и с различни категории листа.

Тези класове показват размера, качеството, а понякога и метода на обработка на чаените листа. За ортодоксалните чайове често се срещат термини като “Flowery Orange Pekoe” (FOP) или “Broken Orange Pekoe” (BOP). FOP се отнася за висококачествени цели листа, докато BOP обозначава по-малки, счупени листа.

В света на CTC ще откриете класове като “Dust” и “Fannings”, които са по-малки частици, идеални за бързо приготвяне.

Може да срещнете и термини като “TGFOP” (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) или “FTGFOP” (Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), обозначаващи изключително висококачествени чайове със златисти връхчета.

Японските чайове имат своя собствена система за класификация с термини като “Gyokuro” за чайове, отглеждани на сянка, и “Sencha” за стандартни зелени чайове.

При китайските чайове често се използват описателни термини като “Сребърна игла” или “Пушек”, за да се обозначат специфични стилове листа или методи на обработка.

Разбирането на тези класове ще ви помогне да се ориентирате в избора на чай и да направите информиран избор въз основа на вашите предпочитания.

Класификации на вкусовите профили

Когато оценявате чай, ще срещнете различни класификации на вкусовите профили, които помагат за категоризиране на сетивното усещане.

Тези класификации обикновено обхващат вкусови категории и ароматни дескриптори, като осигуряват рамка за разбиране на сложността на всеки чай.

Преглед на вкусовите категории

В света на познавачите на чая вкусовите профили служат като основни ориентири за категоризиране и оценяване на разнообразните вкусови преживявания, предлагани от различните чайове.

Тези профили обикновено са организирани в широки вкусови категории, които ви помагат да се ориентирате в сложния пейзаж на чаените вкусове.

Разбирането на тези категории може да подобри способността ви да разпознавате и изразявате нюансите, с които се сблъсквате по време на пиенето на чай.

Основните вкусови категории за чай включват:

  • Сладки: Включват се нотки като мед, карамел или плодове
  • Пикантни: Включващи умами, бульонни или растителни вкусове
  • Горчив: Варират от приятна стипчивост до силна горчивина

Ще откриете, че повечето чайове се характеризират с комбинация от тези вкусови категории, което създава уникални вкусови профили.

Например висококачественият зелен чай може да се отличава с деликатен баланс между сладки и пикантни нотки, докато силният черен чай може да предлага хармонично съчетание от сладки и горчиви елементи.

Дескриптори на аромата и вкуса

Как любителите на чая описват сложните аромати и вкусове, с които се сблъскват?

Те използват стандартизиран набор от дескриптори, които улавят нюансите на профила на всеки чай. Тези термини ви помагат да формулирате и сравнявате сетивните усещания на различните чайове.

За ароматите често ще чуете описания като цветен, плодов, растителен или дървесен. Специфичните нотки могат да включват жасмин, цитрусови плодове, трева или кедър.

Описанията на вкуса са също толкова разнообразни – от сладки и малцови до стипчиви и умами. Може да срещнете термини като орехов, кремообразен или опушен.

Усещането за вкус в устата на чая също е от съществено значение, като описанията са енергичен, плътен или копринен.

Характеристиките на послевкуса се описват като продължителни, чисти или сложни. Експертите по чай често използват колело на вкуса, подобно на това, което се използва за вино, за да представят визуално тези описания.

Когато дегустирате чай, трябва да обмислите неговия аромат, вкус, усещане в устата и послевкус.

Регионални системи за класификация

В световната чаена индустрия са се развили регионални системи за класификация, които отразяват местните традиции, методи на обработка и стандарти за качество.

Ще откриете, че тези системи се различават значително в различните региони на производство на чай, поради което е важно да се запознаете със специфичната номенклатура за класификация, използвана във всеки регион.

В Индия и Шри Ланка ще се сблъскате със системата за класифициране на чая Orthodox Leaf, която класифицира чая въз основа на размера и качеството на листата.

Тази система включва класове като SFTGFOP (Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) за чайове с най-високо качество.

От друга страна, китайската система за класифициране е по-малко стандартизирана и често разчита на традиционни имена и методи на обработка, за да покаже качеството.

Когато проучвате регионалните системи за класификация, ще забележите:

  • Разлики в терминологията между държавите и регионите
  • Различен акцент върху външния вид, вкуса и аромата на листата
  • Уникални класификации за специални чайове като Pu-erh или Matcha

Разбирането на тези регионални системи за класификация ще ви помогне да се ориентирате в разнообразния свят на чая и да правите информиран избор при избора и закупуването на чайове от различен произход.

Не забравяйте, че системите за класификация са само един от аспектите на оценката на качеството на чая и че при избора си трябва да се ръководите и от личните си вкусови предпочитания.

Показатели за качество на чая

Показателите за качество на чая надхвърлят обикновените системи за класификация, като обхващат редица сетивни и физически характеристики, които взискателните любители и професионалисти оценяват. Когато оценявате качеството на чая, ще трябва да се замислите за няколко ключови фактора:

АтрибутОписаниеВажност
АроматАромат и интензивностВисока
АроматВкусов профил и сложностКритичен
Външен видФорма, цвят и равномерност на листатаУмерен

Ароматът на чаените листа, както на сух, така и на накиснат чай, може да разкрие много за неговото качество и обработка. Ще забележите, че висококачествените чайове често имат по-сложен и изразен аромат. Ароматът е може би най-същественият показател, който включва вкус, плътност и послевкус. Добре балансираният чай се отличава с дълбочина и нюанси в аромата си. Външният вид на листата също може да даде ценна информация. Целите, неразрушени листа обикновено показват по-високо качество, а цветът трябва да е жив и постоянен. Освен това трябва да се замислите за произхода на чая, методите на събиране и техниките на обработка, тъй като тези фактори оказват съществено влияние върху качеството на крайния продукт.

Специални и занаятчийски чайове

Специализираните и занаятчийските чайове представляват върхът на чаеното майсторство и предлагат на ценителите свят на уникални вкусове и преживявания.

Тези чайове често се произвеждат в ограничени количества, като се използват традиционни методи и педантично внимание към детайлите. Специализираните чайове обикновено са от един произход, като показват отличителните характеристики на определен регион или имение.

Занаятчийските производители на чай се фокусират върху създаването на изключителни чайове чрез иновативни техники на обработка, уникални смеси или редки сортове.

Тези чайове често се предлагат на по-високи цени поради високото им качество и ограничената им наличност. Когато изследвате специалните и занаятчийските чайове, ще срещнете:

  • Малки партиди с внимателна ръчна обработка
  • Редки или експериментални сортове чай
  • Чайове със защитени географски указания

За да оцените напълно тези чайове, трябва да обърнете специално внимание на техния външен вид, аромат и вкус.

Много от специалните чайове имат сложни вкусови профили, които се развиват при многократни вливания. Възможно е да забележите фини нотки на плодове, цветя или дори минерални нотки.

Когато навлезете по-дълбоко в света на специалните и занаятчийските чайове, ще оцените по-добре уменията и майсторството, свързани с тяхното създаване.

Разбиране на етикетите на опаковките за чай

Дешифрирането на етикетите на опаковките на чая може да бъде ключово умение за всеки любител на чая.

Когато разглеждате опаковката на чай, често срещате различна информация, която може да ви помогне при избора. Потърсете произхода на чая, който може да включва държавата, региона или конкретното имение, където е отгледан.

Сезонът на събиране на реколтата е друга съществена подробност, тъй като тя влияе на вкусовия профил на чая.

Обърнете внимание на класа, който показва размера и качеството на листата. Например “FTGFOP” означава “Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe”, което означава висококачествени цели листа с връхчета.

Ще откриете и методи на обработка, като например “CTC” (Cut, Tear, Curl) или “Orthodox” (традиционна ръчна обработка).

Проверете дали има сертификати за органична или справедлива търговия, ако те са важни за вас.

Датата на опаковане и препоръчителните инструкции за запарване могат да ви помогнат да гарантирате, че получавате пресен чай и го приготвяте правилно.

Някои етикети могат да включват вкусови бележки или да описват характера на чая.

Често задавани въпроси

Как оказва влияние класификацията на чая върху цената му?

Ще откриете, че класификацията на чая оказва съществено влияние върху цената. По-високите класове, основани на качеството на листата и обработката, са на по-високи цени. Когато избирате чай от най-висок клас, плащате за превъзходен вкус, аромат и външен вид.

Могат ли да се променят класовете на чая с течение на времето по време на съхранение?

Да, класовете на чая могат да се променят по време на съхранение. Ще забележите, че неправилно съхраняваният чай може да загуби вкус, аромат и визуална привлекателност с течение на времето. Изключително важно е да съхранявате чая си правилно, за да запазите първоначалния му клас и качество.

Съществуват ли международни стандарти за класификация на чая във всички държави?

Ще откриете, че международните стандарти за класификация на чая не са общоприети. Въпреки че някои региони споделят подобни системи, няма глобален консенсус. В различните страни и райони на производство на чай ще срещнете различия в методите за класификация.

Как оценките на чая корелират със съдържанието на кофеин?

Ще откриете, че класовете на чая не са пряко свързани със съдържанието на кофеин. Вместо това по-голяма роля играят фактори като вида на листата, метода на обработка и времето на запарване. По-високите класове често имат по-комплексни вкусове, но не непременно повече кофеин.

Каква е ролята на надморската височина при определянето на класа на чая?

Надморската височина оказва значително влияние върху класовете чай. По-високо разположените места често дават по-фини чайове. Обикновено те растат по-бавно и развиват по-сложни вкусове. Тя обаче не е единственият фактор; методите на обработка и времето за събиране на реколтата също играят важна роля.

Йордан Перчемлиев
AromaMag
Logo
Количка за пазаруване